utorok 1. apríla 2008

Quo vadis, Europa?

A Lisszaboni Stratégia értelméről és tanulságairól 2006 tavaszán.

Török Ádám




  1. Az MTA levelező tagja, a Pannon Egyetem és a BME egyetemi tanára,
    az MTA–BDF Mikrointegrációs és Regionális Fejlődéstani Kutatócsoportjának vezetője
    torok.adam @ yahoo.com vagy agnesgy @ fsd.bdtf.hu

,

Mesto Veľký Meder s 9 000 obyvateľmi sa nachádza v južnom cípe Západného Slovenska na medzinárodnej autodopravnej trase 10 km od hraničného prechodu v Medveďove. Mesto od 70 -tych rokov sa dostáva do povedomia vďaka termálnemu kúpalisku. Chemické zloženie geotermálnej vody podľa skúseností lekárov má priaznivé účinky na liečenie kĺbových ochorení, chrbtice a svalových únav a celkove prispieva k regenerácii organizmu. Vo Veľkom Mederi bol navŕtaný najhorúcejš prameň termálnej vody na území Slovenske republiky s teplotou 92°C .
Celý areál je situovaný

-----------------------------------------------

Az Európai Unió 2000 tavaszán, a portugál elnökség alatt elfogadott Lisszaboni Stratégiá-ban még 2010-re fogalmazta meg az amerikai gazdaság utolérésének célját úgy, hogy az „európai gazdaság a világ legversenyképesebb tudásalapú gazdaságává” váljék. Egy évvel később a svéd elnökség a fenntartható fejlődés követelményével bővítette a célrendszert. Annyi azonban már 2004-ben, az első felülvizsgálati kísérletnek tekinthető úgynevezett Tavaszi jelentés közzétételekor kiderült, hogy az EU nemcsak lassan haladt a célokhoz vezető úton, hanem valójában távolabb is került tőlük (Török, 2004). Az amerikai termelékenység – igaz, egy főre, nem pedig egy munkaórára számítva – továbbra is évi 1 százalékponttal gyorsabban nőtt az EU-átlagnál, és nem csökkent a rés az amerikai és az európai K+F-ráfordítások között sem.

-------------------------------------------------------------

Persze az utóbbi adatok összehasonlítása ugyancsak csalóka, mert a világ legmagasabb GERD/GDP (K+F ráfordítás/bruttó belföldi termék) mutatójú országai az EU-n belül, Észak-Európában vannak, azaz az uniós átlagérték torzít. Erre azonban az uniós lemaradás ostorozói joggal válaszolják, hogy az amerikai adat is tartalmazza Kalifornia mutatóját éppúgy, mint a K+F-ben igen elmaradott Dél-Dakota vagy Wyoming állam a magyarnál is sokkal alacsonyabb K+F ráfordítási adatait.

-------------------------------------------------------------

A Lisszaboni Stratégia valójában már kidolgozása idején a siker igen csekély esélyével indult útjára. Bírálói ugyanis hajlamosak megfeledkezni arról, hogy a stratégia minősítésekor általában az egész integrációs folyamat újabb szakaszáról mondanak véleményt, miközben maga a stratégia annak csak egyik szűkebb szelete. Megfogalmazhatta például kívánalomként a munkaerőpiacok liberalizálását vagy a kutatás-fejlesztés fellendítését, ha ezekre a nemzeti szakpolitikákra magának az integrációs szervezetnek csak csekély hatása van. Bírálat inkább azt az uniós döntéshozatali rendszert illetheti, amely bátran kidolgoz elképzeléseket úgy, hogy közben nem rendeli hozzájuk a végrehajtás megfelelő közösségi eszközeit,2 s így a végső felelősséget is sikeresen el tudja hárítani magától.

-------------------------------------------------------------

Žiadne komentáre: